Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 25.04.2024, 21:57

Класна країна 2 - А

Меню сайту
Готуємося до школи
Категорії розділу
Класний керівник [16]
Нормативні документи [26]
Методична скарбничка [43]
Календарне планування [13]
Сценарії свят [3]
Презентації [18]
Навчальне відео [29]
Фізкультхвилинки [16]
Літературне читання [11]
Українська мова [6]
Математика [0]
Природознавство [0]
Міні-чат
Початкова школа

«Методичний портал»

Сайт зареєстровано
Каталог українських сайтів
Освітній портал Каталог сайтов. Зарегистрировать сайт бесплатно в каталог сайтов
Підтримка сайту
продвижение бесплатно общение строителей
Користувачі
OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Юзери онлайн:
Нас відвідали:

Каталог файлів

Головна » Файли » Учительська » Українська мова

Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади.
01.08.2014, 15:03

Урок 7.

Тема: Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади.

Мета: формувати в учнів ключові компетентності, а саме:

  • вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
  • загальнокультурну компетентність – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; бачити красу рідної мови;
  • соціальні компетентності – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, проявляти ініціативу, використовувати різні ролі й функції в колективі;
  • громадянську компетентність – мати знання своїх прав і обов’язків, бережливе ставлення до людей, до самого себе;
  • здоров’язбережувальну компетентність – усвідомлювати здоров’я як вищу життєву цінність.

Формувати в учнів предметні компетентності:

  • формувати в учнів вміння вимовляти слова так, щоб чітко було чути наголошений звук (не розтягуючи слово по складах);
  • закріпити вміння учнів перелічувати голосні звуки і називати букви та їх позначення;
  • розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу;
  • збагачувати мовлення;
  • формувати вміння висловлювати власні думки;
  • виховувати мовленнєву культуру;
  • розвивати в учнів спостережливість, зв’язне мовлення;
  • виховувати любов до рідної мови, любов до природи.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:

  • виконувати поділ слова на склади для переносу;
  • визначати кількість складів у слові;
  • визначати наголошені звуки, склади;
  • записувати звукову модель до слова;
  • пояснювати, чому в кінці речення ставиться знак оклику;
  • пояснювати, що таке наголос і який звук називається наголошеним;
  • називати послідовно звуки і букви у словах;
  • розпізнавати наголошені і ненаголошені склади;
  • розгадувати акровірш;
  • класифікувати слова за смислом;
  • впорядковувати слова в алфавітному порядку.

Обладнання: персональний комп’ютер, відеопроектор, комп’ютерна презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка каліграфії

Оо ой йо ом ор ов он Ол Ом ох

Ознака, олень, олівець

Ой, яка чудова українська мова!

— Поділіть слова на склади для переносу.

— Запишіть звукову модель до слова олень.

— Чому в кінці речення стоїть знак оклику?

— Назвіть послідовно звуки і букви у слові яка.

2. Словникова робота

— Прочитайте слова. Які голосні пропущено? Запишіть слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

ч _ тв _ р     м _ д _ ль   г _ р _ й    ш _ ф _ р

— Скільки складів у кожному слові?

— Який склад у кожному слові наголошений? Як його розпізнати?

— Скільки звуків [е] в цьому віршику:

Елегантний страус – Ему
Причепив собі емблему.
Енергійний та етичний
Дуже Ему симпатичний. (всього11
[е])

— Скільки звуків [о] в цьому віршику:

Олень охоче в оселі прибрав,

До нього осел на обід завітав.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Тема нашого уроку «Наголос».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 13–14)

Пояснення вчителя

Наголос — це знак, який указує на те, що один зі звуків у слові вимовляємо посиленим голосом (з більшою силою голосу). Цей звук називаємо наголошеним.

Вправа 1

— Прочитайте скоромовку.

— Зверніть увагу на підкреслені слова. Поясніть їх значення. Вимовте наголошені звуки.

— Чому останнє слово першого рядка пишемо з великої букви?

Зверніть увагу на те, що один зі складів вимовляємо голосніше. Такий склад називається наголошеним. Решта складів у слові — ненаголошені.

Вправа 2

— Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається?

— Спишіть другий абзац, уставляючи пропущені букви. У цих словах визначте наголошені звуки, склади. Позначте наголосом. Поясніть правопис підкресленого слова.

— Придумайте кінцівку розповіді. Розкажіть.

Вправа 3

— Прочитайте слова. Спишіть. Запам’ятайте, як вони пишуться.

2. Первинне закріплення

— Прочитайте «луною» за вчителем, виділяючи голосом наголошений склад у словах: кішка, собака, папуга, рибка.

— Прочитайте слова кожної групи, виділяючи голосом наголошений голосний.

Ліс, лісовий, лісник, лісок. Липень, липа, липовий, липка. Вода, водичка, водяний, водний.

— Як називаються слова кожної групи?

Фізкультхвилинка „Сонечко”

Хто ж там, хто вже так втомився,

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати (вийти із-за парт)

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить, небо спить   (очі закриті долонями)

Навіть вітер не шумить.    (присісти)

Рано-вранці сонце встало (відкрити очі, встати, підняти голови),

Всіх промінням привітало.  (піднятися на носки, руки підвести

угору, розвести в сторони, підвести угору, помахати руками)

Хмарка сонечко закрила

Слізки срібні зронила.           ( закрити обличчя руками)

Ми ті слізки пошукаємо,

У травичці позбираємо.         (присідання)

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота над віршем

— Прочитайте вірш уголос.

Вовк ведмедя розбудив:

Вже весна, вставай, іди!

Виліз велетень з барлога —

Вовк втікає в ліс від нього.

— Випишіть виділені слова. Поставте знак наголосу.

2. Гра «За абеткою»

— Запишіть слова в алфавітному порядку. Поставте наголос.

Малина, абрикос, трава, сидить, росте, сонце.

3. Робота в групах

— Зі слів кожного рядка складіть речення і запишіть його. Над словами поставте наголос.

1) ліс, у, весна, прийшла;

2) одяглися, у, дерева, вбрання, зелене;

3) над, бджоли, гудуть, квітами.

4. Робота в парах

— Прочитайте акровірш. Запишіть слово-відгадку. Поставте наголос. Запишіть звукову модель слова.

Віє, віє, повіває

І всюди він гуляє.

То холодний, то колючий,

Енергійний, хоч куди!

Раді йому вітряки.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Відгадайте загадку:

Слово це – старовинна будова,

З гостряками будованих веж.

Щойно зміниш ти наголос слова –

цим одразу будову закнеш.

Що це за слово?

ЗАМОК ЗАМОК

— Ви бачите, що від наголосу залежить значення слова. Наприклад:

Атлас – збірник географічних карт; і атлас – блискуча тканина;

Орган – частина організму; орган – музичний інструмент;

Метод „Мікрофон”

—Так що ж таке наголос?

— Який склад називається наголошеним?

— Чи можуть бути в слові два наголошені склади?

— Як називаються склади, на які не падає наголос?

VII. Домашнє завдання

С. 14, вправа 3.

— Складіть та запишіть речення з кожним словом вправи 3.

Категорія: Українська мова | Додав: Lena
Переглядів: 3809 | Завантажень: 26 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Міні - профіль
Оголошення

Сделано на Padlet
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Осталось...
Погода
Наша кнопка



Класна країна 2-А © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz