Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 22.11.2024, 08:20

Класна країна 2 - А

Меню сайту
Готуємося до школи
Категорії розділу
Класний керівник [16]
Нормативні документи [26]
Методична скарбничка [43]
Календарне планування [13]
Сценарії свят [3]
Презентації [18]
Навчальне відео [29]
Фізкультхвилинки [16]
Літературне читання [11]
Українська мова [6]
Математика [0]
Природознавство [0]
Міні-чат
Початкова школа

«Методичний портал»

Сайт зареєстровано
Каталог українських сайтів
Освітній портал Каталог сайтов. Зарегистрировать сайт бесплатно в каталог сайтов
Підтримка сайту
продвижение бесплатно общение строителей
Користувачі
OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Юзери онлайн:
Нас відвідали:

Каталог файлів

Головна » Файли » Учительська » Українська мова

Голосні звуки
01.08.2014, 14:38

Урок 5.

Тема: Голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і]. Спостереження за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків.

Мета: формувати в учнів ключові компетентності, а саме:

  • вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
  • загальнокультурну компетентність – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; бачити красу рідної мови;
  • соціальні компетентності – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, проявляти ініціативу, використовувати різні ролі й функції в колективі;
  • громадянську компетентність – мати знання своїх прав і обов’язків;
  • здоров’язбережувальну компетентність – усвідомлювати  здоров’я як вищу  життєву цінність.

Формувати в учнів предметні компетентності:

  • сформувати в учнів вміння спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків, упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх;
  • розвивати в учнів спостережливість, зв’язне мовлення;
  • виховувати любов до рідної мови, любов до природи.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:

  • впізнавати та називати голосні звуки;
  • пояснювати як працюють мовленнєві органи під час промовляння голосних звуків, за допомогою чого утворюються голосні звуки;
  • пояснювати різницю між буквами  та звуками;
  • класифікувати слова за кількістю складів;
  • утворювати нові слова, змінивши подані;
  • розповідати отриману інформацію.

Обладнання: персональний комп’ютер, відеопроектор, комп’ютерна презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Хвилинка каліграфії

Лл ел ал лю ли ля вл Ле Лю іл

Лелека лінійка лялька (наголос на виділені букви)

Пилип біля липи очима глипа.

— Поділіть для переносу слова: лелека, лінійка, лялька.

— Доберіть до слова глипа близьке за значенням слово.

— Скільки разів зустрічається у скоромовці буква и?

2. Словникова робота

— Уставте букви, запишіть словникові слова.

Д _ кт _ нт          з _ вд _ нн _         в _ вт _ р _ к      ч _ т _ нн _

— Які букви вставили?

— Які звуки вони позначають?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

— Повторимо за таблицею знання про звуки.

 

Учу я звуки голосні.

Чому так весело мені?

Бо вчу я звуки голосні.

Їх рівно шість. Я всі назву:

А, І та Е, О, И та У.

І. Січовик

— Вимовте голосні звуки.

— За допомогою чого утворюються голосні звуки?

— Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?

— Голосні звуки — звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу. При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод. Голосних звуків у нашій мові 6. Знак [ ] — це «скобочки-коробочки», у яких ховаються звуки.

— Голосні звуки: [а], [о], [у], [е], [и], [і].


 

Учень 1

О-о-о —
Яєчко одно 
Знесла курочка чорненька. 
Знайшла дівчинка одненька —
О-о-о — (всі разом)
Яєчко одно.

Учень 2

А-а-а,
А яблучка два, 
Два яблучка червоненькі 
Несе донечка для неньки,
А-а-а, – (всі разом)
Аж яблучка два.

Учень 3

И-и-и,
А хлопчики три 
В калабаню упали 
І всі разом кричали -
И-и-и – (всі разом)
Тих хлопчиків три.

Учень 1

І-і-і —
Лошачки малі, 
Є у них чотири ніжки, 
Коло воза ідуть пішки —
І-і-і — (всі разом)
Лошачки малі.

Учень 2

У-у-у,
Песик на шнурку, 
Цуценяток п’ять кудлатих 
Полягало біля хати.
У-у-у, – (всі разом)
Песик на шнурку.

Учень 3

Е-е-е,
Де то мама, де? 
Нема мами, пішла в поле, 
Там бур’ян на ниві поле.
Е-е-е, – (всі разом)
Ось вже мама йде!

(Голосні звуки. Марійка Підгорянка)


 

2. Первинне закріплення

— Послухайте звуки. Чи однаково вони вимовляються?

— Вимовте подані звуки. Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки?

[с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в].

Робота в парах. Гра в слова.

— Пограйте слова: добирайте по черзі кілька слів із цими звуками. Перший учень називає слово, другий пояснює, що означає це слово, на яке питання відповідає.

3. Робота за підручником (с. 10–11)

Вправа 1.

— Спишіть скоромовку, записуючи пропущену букву.

— Яку букву ви вписали? Який звук вона позначає? Як утворилося слово скоромовка?

— Вивчіть скоромовку напам’ять.

Вправа 2

— Прочитайте текст. Про яку пору року в ньому розповідається?

— Спишіть другий абзац, розкриваючи дужки.

— Які букви в підкреслених словах позначають два звуки?

— Зробіть звуко-буквену схему виділеного слова.

— Прочитайте правило.

Вправа 3

— Прочитайте вірш. Про що в ньому розповідається?

— Спишіть, уставляючи пропущені букви. Які звуки вони позначають?

— Вимовте звуки в підкреслених словах.

— Прочитайте правило.

Фізкультхвилинка „Спортсмени”

Всі піднесли руки – раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! – і вгору,

Два! – і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз – присіли, два – піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

V. Узагальнення й систематизація знань.

1. Вимовляй правильно!

— Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.


 

Наша Міла рук не мила,

за сніданок вранці сіла.

Загукали дітки хором:

— З милом рук не мити — сором!

— Та не бійся, мила Міло,

тільки руки вимий з милом.

Заіскрились в лузі роси.

Заспівали в росах коси,

і синочкові не спиться,

коли в тата косовиця.

Л. Куліш-Зіньків


 

2. Робота в парах.

— Виписати зі скоромовок по п’ять слів у два стовпчики: в перший — двоскладові слова, а в другий — трискладові.

— Зробіть висновок, доповнивши речення.

У слові стільки складів,...

3. Гра «Добери словечко»

— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.

Зразок. Слава — слива.

Булка — ... (білка)                           нірка — ... (нирка)

дим — ... (дім)                                  лис — ... (ліс)

крук — ... (крик)                              лук — ... (лак)

бак — ... (бік)                                   лад — ... (лід)

сила — ... (сіла)                                мир — ... (мур)

— Запишіть слова, підкресліть букви, якими розрізняються ці слова. До слова дим оберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та назву дії.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

Прийом „Незакінчене речення”

— Продовжіть речення:

Звуки ми ... (вимовляємо, чуємо).

Букви ми ... (бачимо, читаємо, пишемо).

— Скільки букв в українській абетці? (33)

— Як поділяються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні)

— Скільки голосних звуків в українській мові? (6 звуків)

— Як визначити кількість складів у слові?

VII. Домашнє завдання

С. 10, вправа 2.

— Спишіть перший абзац вправи 2, уписуючи букви, які позначають голосні звуки.

Категорія: Українська мова | Додав: Lena
Переглядів: 1985 | Завантажень: 17 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Міні - профіль
Оголошення

Сделано на Padlet
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Осталось...
Погода
Наша кнопка



Класна країна 2-А © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz